Fulltextové vyhledávání

Novela zákona o provozu na silničních komunikacíchDatum konání:
10.10.2016

Novela je veřejnosti známa především díky novému pravidlu, že řidiče, jimž bude naměřeno méně než 0,3 promile alkoholu v krvi nebo lehce překročí povolenou rychlost, mine bodový trest. Další již dobře známou úpravou je, že policisté již nebudou muset vyznačovat úseky měření rychlosti. Rovněž bude již povinná zimní výbava celoplošně, nejen na vyznačených úsecích. Pokuty za nevhodné obutí v příslušném časovém úseku se však budou rozdávat pouze za nepříznivého počasí.

Bodovaných přestupků již nebude 43, ale pouhých 27. Ubyl tedy kromě již zmíněných přestupků například i bodový trest za porušení povinnosti svítit ve dne. Za tyto přestupky bude od srpna hrozit řidiči pouze peněžitá pokuta.

Za lehké překročení rychlosti, kdy nebudou řidiči strhávány body, se bude dle tvůrců novely považovat překročení rychlosti o maximálně 10 Km/h mimo obec a 5 Km/h v obci.

Novela přináší však i tvrdší postihy za některá vážnější provinění. Přísněji se bude například posuzovat jízda pod vlivem alkoholu či omamných látek a jízda na dálnici v protisměru. Trest se zde zvedá z 6 bodů na 7. Také předjíždění ohrožující jiného řidiče bude bodově posíleno, a to ze 3 na 5 bodů.

Novela bude platit od půlky srpna.